ابزار هدایت به بالای صفحه

ابزار وبمستر

مترجم سایت

ووشو مادر همه ورزش های رزمی جهان? - رزمی و بدنسازی
رزمی و بدنسازی
کیو کشین و بوکس و ... همه رشته های رزمی و بدنسازی
باشگاه بیلیارد و اسنوکر مدائن باشگاه بیلیارد و اسنوکر مدائن باشگاه بیلیارد و اسنوکر مدائن باشگاه بیلیارد و اسنوکر مدائن باشگاه بیلیارد و اسنوکر مدائن
Wpulse.ir


ووشو مادر همه ورزش های رزمی جهان


ووشو مادر همه ی ورزشهای رزمی جهان است در واقع ووشو یا همان کونگ فو یا بوکس چینی یک ورزش نیست بلکه هنری است در بر دارنده بیش از 15 ورزش یک ووشو کار باید مانند یک بوکسور دستهایش قوی باشد ، مثل یک جودو کار یا کشتی گیر فنون درگیری را بلد باشد ، پاهایش ورزیده بوده و از فنون کامل پا ، بهره کامل داشته باشد و مثل یک ژیمناست از حرکات آکروبات قوی برخوردار باشد.

ضربات دست ، پا ، درگیری ها و فنون دفاع شخصی ، حرکات آکروبات ، چین نا ها یا همان فنون قفل مفاصل ، سرعت ، قدرت ، پرشهای طولی و عرضی ،فرمهای قوی ؛ سریع و زیبا و مبارزات قدرتمند در قالب ساندا که مبارزه آزاد می باشد و سانشو که مبارزه مسابقاتی است تن ووشوکار را به بهنرین نحو سیقل می دهد.

اما موضوع در همین جا پایان نمی گیرد بلکه تازه شروع کار است . در این مرحله است که او  به جرگه تمرینات روانی می پیوندد ، او باید روحش را نیز قدرتمند کرده و از نیروهای نهفته اش بهره گیرد . می گویند «تای چی» آخر ووشو است ، ولی اینطور نیست ، برای هنر رزمی ، مخصوصا ووشو نهایتی نیست چون مبنایش الهام از طبیعت است و به قدمت طبیعت ادامه دارد . یک ووشو کار ماهر علاوه بر رزمیکار بودن باید پزشک ماهری نیز برای خودش باشد . البته تمرینات اصولی ووشو جان را صفا داده و از امراضی که اکثرا ریشه در روح انسان دارند جلوگیری میکند . به نظر بنده امروزه باید دنبال روشی به نام ورزش درمانی باشیم که در واقع ورزش دوای اکثر دردهاست و ورزش و هنر رزمی ووشو در این مسئله پیشگام است .

 میگویند ووشو در اصل از قسمت ترک نشین چین ریشه گرفته است و مبین این مسئله کلمه ووشو است که «وو» به معنی هنر رزمی که درترکی « وُرشماق _وُر» که همان رزم است ریشه دارد. 

قدمت ووشو در کشور چین به زمانهای بسیار دور که اولین صورت های اجتماعات بشری در جوامع اولیه بوجود آمدند ، باز می گردد . در آن زمان به منظور حفظ سلامتی ، درمان بیماری ها ، افزایش بنیه جسمانی و طول عمر و تعلیم مهارتهای نظامی به افراد آن جوامع ، حرکاتی ابداع گردید که بسط و گسترش آن در طول ادوار مختلف ، به ورزش زیبا و جذاب ووشوی امروزی بدل شده است .

درطی قرون 14 تا 16 میلادی چهره های برجسته ورزشهای رزمی بتدریج در معبد شائولین گرد هم آمدند و سبک های اصلی ووشو را به تقلید از حرکات حیوانانی همچون پلنگ ، درنا ، مار ، ببر و اژدها بوجود آوردند . لیکن امپراتور وقت که بتدریج از فعالیت های ساکنان این معبد دچار ترس و نگرانی شده و معبد را تهدیدی علیه حکومت خود می دید ، فرمان انهدام و به آتش کشیدن معبد شائولین را صادر کرد . در لشکرکشی امپراتور برای انهدام معبد ، فقط تعداد اندکی از افراد آن توانستند جان سالم از مهلکه بدر ببرند . این واقعه تلخ تاریخی از سوی دیگر موجب انتشار و اشاعه ورزشهای رزمی معبد شائولین که تا آن زمان محفوظ و مخفی مانده بود به سایر نقاط کشور چین گردید ، هر چند امپراتوران برخی از سلسله های حاکم بر کشور پهناور چین تمرینات ورزشهای رزمی را خطری برای حکومت خود قلمداد نموده و انجام آنرا ممنوع اعلام کرده بودند لیکن امپراتورانی هم بودند که خود شیفته این تمرینات بوده و موجبات ترویج آنرا فراهم کرده اند . در دوران سلسله های شانگ (Shang) و ژو (Zhau) حرکاتی از ووشو بوجود آمدند که برای آموزش سربازان استفاده می شد و همه ساله در پائیز و بهار مسابقات کشتی خاصی به نام جیائو برای انتخاب سربازان نمونه و اعطای عناوین افتخاری برگزار می شد . با ایجاد کاربرد نظامی برای ووشو ، رفته رفته حرکات رزم با شمشمیر ، نیزه و چوب نیز به وجود آمدند . ظهور گروههای نمایش خیابانی بنام لوکی ( Luqi ) که از طریق نمایش حرکات رزمی امرار معاش می کردند ، خود باعث گسترش هرچه بیشتر ووشو گردید. دوران سلطنت سلسله های کینگ (Qing) و مینگ (Ming) را می توان عصر شکوفایی ووشو به شمارآورد.

از پیشکسوتان و سکانداران این ورزش در ایران می توان به اساتید حسین داودی پناه (داداشی) - محمد پورغلامی - قدرت الله داودی پناه - علی جهانگیری - مراد یوسفی - توحید اسدیان - سهراب زاده - علی دانش – ناصر ابوالقاسمی- رضا رضایی افشار - مهرداد شیرازی - همایون خرم - ناصر حق شناس - علی اکبر کوهزادی - حجت حاتم - حسین حضرتی - کامران پیرنیا – صمد ولیزاده و سایر عزیزانی که شاید فراموش شدند نام برد ووشو دارای سبکهای بیشماری است که شاید هیچکس نتواند اسم همه سبکها را با خصوصیاتشان برای ما باز گو کند.


برچسب‌ها: ووشوکونگ فومجموعه ورزش های رزمی چین 

چهارشنبه 7 آبان‌ماه سال 1393 :: 12:03 ب.ظ
.: آموزش رزمی و بدنسازی به صورت تصویری و کلیپ های دیدنی :.
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل